Jubileumssatsning
30 år av vänskap och minnen. Nu vill vi samla alla gamla lag på stranden igen!
Minns du känslan? Sanden mellan tårna, de gamla lagkamraterna, rivalerna och skratten efter sista matchen? Sedan 1997 har lag samlats på stranden i Åhus för att spela och skapa minnen tillsammans.
Har ni en gång spelat på Åhus Beach? Då är det dags att väcka liv i den gamla lagchatten, samla gänget och göra comeback! Kanske har ni vunnit en A-final tidigare? Kanske har ni en gammal finalförlust att revanschera? Eller kanske vill ni bara träffa laget igen och ha en riktigt rolig dag på stranden? Oavsett vilket vill vi ha tillbaka er!
Reunion 2027 är en del av vår ordinarie Motionsklass och Öppen Klass. Ni spelar under en dag eller två dagar och får uppleva fotboll gemenskap och allt som hör Åhus Beach till. Så hör av dig till dina gamla lagkamrater och börja planera sommarens comeback!
30 år av minnen. Nu skapar vi nya tillsammans.
Bra att veta
Reunion 2027 är vår jubileumssatsning inom ordinarie Motionsklass och Öppen Klass. Samma tävlingsupplägg och regler gäller för alla deltagande lag. Motionsklassen är för icke-aktiva spelare, medan Öppen klass välkomnar både aktiva och icke-aktiva spelare.
Alla fotbollsföreningar är välkomna att delta i våra Barn, Ungdom, Junior & Seniorklasser. Vi har även en spelklasser för icke-föreningslag. Åhus Beach Fotboll följer det regelverk för Beachsoccer som fastställts av SvFF och tävlingen är sanktionerad av Skånes Fotbollsförbund. Vissa regler reviderades under 2018 i enlighet med Fifas regelverk. Läs mer här.
Tävlingsformen är enkel, rolig och är för alla! Matcherna är 10 minuter. Tävlingen inleds med ett gruppspel. Vi vill erbjuda våra lag så många matcher som möjligt, därför har vi A-slutspel, B-slutspel och i vissa klasser även C-slutspel. Vissa klasser sträcker sig över två dagar. Dag 1 spelas gruppspel och dag 2 spelas fortsatt gruppspel samt slutspel.
Ledare
Lagets ledare måste vara 18 år. För klasserna 18+ har även ledaren tillåtelse att spela matcher. Max 2 ledare per lag.
Viktiga datum
• Anmälan inför 2027 öppnar 1 nov 2026 09:00
• Turneringen pågår 3-10 juli 2027
Priser
Till finallagen utdelas medaljer till varje spelare. Till finallagen i B-slutspel utdelas även medaljer. Alla lag som spelar i våra kids-klasser får deltagarmedaljer.
Reservlista
Lag erbjuds plats i turneringen enligt ”först till kvarn”-principen, när lottningen publicerats tillsätts lag på vakanta platser. När en klass är fulltecknad upprättas reservlista. Om vi får tillräckligt många lag på reservplats i en klass kan vi eventuellt öppna upp klassen för ytterligare lag. Kolla gärna om det finns plats i klassen för ett år äldre spelare.
Deltagande
I klasserna 17-19 Öppen, Motion och Aktiv är det tillåtet att anmäla egna lag med egna namn. Vi accepterar inte några lagnamn med rasistiska, sexistiska eller religiösa anspelningar eller som på annat sätt är opassande. Tävlingsledningen förbehåller sig rätten att stryka lag med sådana namn. Det är inte tillåtet att medverka i olika lag som spelar i samma klass. Gäller det olika klasser är det dock tillåtet.
Betalning
Betalning sker via Kort eller via Klarnas betallösningar med kort eller faktura. Faktura via Klarna är med betalningsvillkor 30 dagar.
Anmälningspolicy
Obs! Denna policy och datum som är nämnda nedan kan komma att ändras pga nya riktlinjer från regering, folkhälsomyndighet, länsstyrelse eller polismyndighet.
Betalning
Ångerrätt
Avbokning och återbetalning
Uteblivet lag
Inställda klasser
Force majeure – Inställd turnering eller andra omständigheter utanför arrangörens kontroll
Övriga villkor
Anmälan
Öppning av anmälan
Spelar- och ledarband
Lottning och matchförläggning
Sen anmälan
Lagstorlek